Šo var uzskatīt par ievadu maniem piedzīvojumiem būvējot RepRap 3D printeri
Papīra apdrukas iekārtas ir bijušas pieejamas jau kopš pašiem datoru pirmsākumiem. Mūsdienās to vairs ir grūti iedomāties, bet datoru ēras pirmsākumos printeris bija vienīgā pieejamā ievadizvades iekārta (perfokaršu caurduršanu un ielasīšanu var uzskatīt par zināma veida druku).
Ne tik sen, aptuveni tajā pašā laikā kad amerikāņu jaunieši nodevās valsts apceļošanai pēc marihuānas smaržojošos busiņos, jeb pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, kādam ienāca prātā ģeniāla ideja: "Ja dators var izdrukāt manu sacerējumu, kāpēc gan tas nevarētu izdrukāt arī reālus objektus?"
Šīs idejas materializējās astoņdesmito gadu sākumā, industriālo 3D printeru izskatā. Tie bija milzīgi, dārgi, bet tas netraucēja tos izmantot ražošanas prototipu izveidošanai, izpētei un maketu izveidei.
Līdz mūsdienām ir radītas un komercializētas vairākas tehnoloģijas, kuras pašlaik sauc par 3D printēšanu. Pretstatā CNC frēzēm, 3D printeri detaļu izveido nevis noņemot lieko materiālu no sagataves, bet pa maziem gabaliņiem salipinot kopā nepieciešamo objektu. Vienas tehnoloģijas pamatā ir pulvera sacietināšana ar precīzi raidītu lāzera staru, cita savukārt sacietina šķidru polimēru ar ultravioleto lāzeru. Daži entuziasti mājās uztaisa augstas izšķirtspējas printeri no videoprojektora un gaismā sacietējošiem sveķiem.
Taču visiem šiem risinājumiem ir viens liels trūkums- pie pašreizējās tehnoloģiskās attīstības, tās ir pārāk dārgas un lielas priekš mājas lietotājiem. Šajā brīdī spēlē iesaistās fused deposition modelling. Šo procesu vislabāk raksturo šī bilde:
Īsumā- plastmasa tiek izkausēta un tievā strūkliņā, slāni pa slānim tiek veidota nepieciešamā detaļa. Šādas pieejas priekšrocība slēpjas faktā, ka 3D printeri var nolikt uz galda, parastā printera vietā.
Makerbot Thing-O-Matic salīdzinājumā ar vidēji statistisko amerikāni
Otra šīs pieejas priekšrocība, ir relatīvi zemā cena. Apzinos, ka 400-500Ls nav gluži par velti, taču, pie velna, tas ir tikpat cik iegrauztā ābola telefons. Un pretstatā iegrauztā ābola telefoniem, šo printeru cena tikai kritīsies, līdz tos sāks izmantot plašāk.
Nākošajā rakstā centīšos rezumēt savu pieredzi RepRap printera būvēšanas procesā. Taču, kamēr tas vēl nav noticis, ir vērts apskatīt bildes no būvēšanas procesa, kā arī būvēšanas procesa aprakstu boot.lv/forumā.
Komentāri
Teicu jau pirms tam, un
Teicu jau pirms tam, un teikšu vēlreiz: malacis, pļe. :>